Bitkiler İçin Dondan Koruma Çözümleri

Bitkiler İçin Dondan Koruma Çözümleri
Suyu daha verimli kullanmak için yeni ve daha iyi yöntemler benimsemek sadece kendimize değil, çevremize de faydalıdır. NaanDanJain olarak, size özel mümkün olan en iyi dondan koruma çözümünü sunuyoruz.

Dünyamız için değişim her zaman bu gezegenin bir parçası olmuştur ve son zamanlarda değişim meydana gelme oranı artmaktadır. Tsunamiler, depremler, sıcak dalgalar, soğuk cepheler ve taşkınlar gibi aşırı hava olayları gittikçe yaygınlaşmaktadır.
Doğal ve tarımsal çevre iklim değişikliğinden oldukça etkilenir. Yapraklanma, çiçeklenme, meyvelerin olgunlaşması, su dengesi ve benzeri durum, aşırı hava koşulları nedeniyle strese ve ağır hasarlara karşı çok hassastır.
Bu olağan dışı hava olaylarından birisi de 0 derecenin altındaki sıcaklıkların yani donların oluşmasıdır. Sıcaklıktaki bu düşüşler mevsim dışında gerçekleştiğinde, bitkiler fizyolojik düzeyde onunla başa çıkmak için donanımlı değil ise ciddi hasar görmektedir.


İki çeşit don türü bulunmaktadır. Yatay Don ve Radyasyon Don’u.
Yatay Don (Rüzgarlı Don veya Kara Don), bir soğuk hava kütlesi bir bölgeye girdiğinde donma sıcaklıklarını getirir. Rüzgar hızı genellikle 8km/sn’nin üzerindedir. Bu tür dona karşı olası koruma çok sınırlıdır.
Radyasyon Don’u, açık gökyüzü ve sakin rüzgarlarla, dünya yüzeyine yakın sıcaklık, donma noktasının altına düştüğünde meydana gelir. Düşük donların neden olduğu hasarı hafifletmek için bu tür donlara çözüm bulmak gerekmektedir. Bunu yapmak için donun kendisini yaratmada önemli rol oynayan aynı temel doğa yasalarını kullanıyoruz.
Dondan koruma için rüzgar makineleri, helikopterler, sprinkler gibi bir çok yöntemler kullanılmaktadır ve sprink kullanımı bu çözümler arasında en etkili sonucu sağlamıştır.

sprink-kullanarak-dondan-koruma
SPRINK KULLANARAK DONDAN KORUMA
Dondan korumada sprink kullanmak için birden fazla faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı termodinamik ilkeler tüm sulama yöntemlerine uygulanır:
Minimum 3,0mm/saat uygulama oranı gereklidir. Bu -3 Dereceye kadar düşük sıcaklıklarda koruma sağlamak için yeterlidir. Her ek derece için 0,5mm/saat daha gereklidir. Örneğin sıcaklık -4 Derece ise minimum uygulama hızı 3,5mm/sat olacaktır.
 
SU UYGULAMA YÖNTEMLERİ
  1. Tepeden Tam Kapama
tepeden-tam-kapama
 Üstten  yağmurlama donmaya karşı korumada oldukça etkili bir yöntemdir. Üstten yağmurlama sulama, uygulama oranları yeterli ve homojen ise -7 derece ve düşük sıcaklıklarda mükemmel dondan koruma sağlar. Bu yöntemin sakıncaları, geniş su tüketimidir, buz yükleme dallara zarar verebilir, kök hastalığı zayıf drenajı olan topraklarda sorun olabilir.
 Geleneksel üstten yağmurlama sistemlerinde, bitkileri ve toprağı tamamen ıslatmak için standart etkili sprinkler kullanılır. Çoğu durumda sprinklerin başları, bitkilerin spreyi tıkamasını önlemek için bitki üst kısmının 30cm üzerine kurulmalıdır. Don koruması için kafaların buzlanmasını önlemek amacıyla bir muhafaza ile korunan özel olarak tasarlanmış yaylar kullanılmaktadır.
Kısacası; geleneksel üstten yağmurlama sistemi tam kapama yöntemi uygulanabilir olduğunda mükemmel koruma sağlar ve en yaygın, en güvenli don koruma çözümüdür. Açık tarla bitkilerinde, her türlü meyve bahçelerinde, yaban mersini ve diğer alanlarda kullanılabilir.

ustten-kapama-yagmurlama-dondan-koruma
  1. Hedeflenmiş Alanı Sulayan Mikro Sprinkler
hedeflenmis-alani-sulayan-mikro-sprinkler
Hedeflenmiş alanı sulayan mikro sprinkler, suyu doğrudan bitkilerin üzerine püskürtmekte ve bitki sıraları arasında daha az miktarda su düşmektedir. Genellikle tek bir mikro yağmurlama tek bir ağacın üzerine yerleştirilir.Mükemmel hedeflenmiş bir koruma sağlanır. Kısaca özetlemek gerekirse , bu büyük miktarda su tasarrufu sağlar ve sonuç olarak geleneksel sprinklerin dezavantajlarını azaltır ve para tasarrufu sağlar.
Hedeflenen yöntemde dikkat edilmesi gereken bir nokta sprinklere giden dar tüplerin içinde suyun donma olasılığında akış hızının önemli rol oynadığıdır. Bu don koruma sistemi planlanırken yeterli akış hızı sağlanmalıdır. 

aquasmart-aquamaster
 
  1. Şerit Yöntemi
serit-yontemi-dondan-koruma
Yumuşak çekirdekli meyveler, asma bahçeleri gibi diğer bitkiler genellikle dar sıralarda yetiştirilir. Sadece sıranın kendisini, sıralar arasındaki alanlarda su uygulamadan sulayabilir ve çok daha büyük bir alanı korurken yüksek miktarda su tasarrufu sağlayabiliriz.
Alt hat çok hassastır. Yollar ya da ağaçlar arasındaki boşlukların sulanmasına gerek yoktur. Sadece bitkinin korunmaya ihtiyacı vardır.
Flipper hepsini yapmamıza izin veriyor! Hektar başına etkileyici su tasarrufu ile mükemmel koruma sağlıyor! 

flipper-dondan-koruma

 

Yorumlar

Yorum Yazın;